Зміст:

  1. Головні правила зонування простору;
  2. Кількість зон та їхнє обладнання;
  3. Як відбувається розділення на зони.

Зонування дитячої кімнати – це процес розділення простору на функціональні зони, кожна з яких має своє призначення. Процедура має важливе значення для покращення ергономіки простору та створення зручних умов для дитини. Тому їй приділяють велику увагу з урахуванням деяких правил.

Як правильно зонувати дитячу кімнату?

Головні правила зонування простору

Щоб зонування дитячої кімнати забезпечило максимальний комфорт, експерти рекомендують дотримуватись наступних порад:

  • розділення приміщення на зони відбувається за допомогою фізичних інструментів (перегородки, стелажі, штори) або візуальних елементів (кольори шпалер, підлоги тощо), якщо немає місця для встановлення фізичних конструкцій;
  • основними функціональними зонами є зона для відпочинку з ліжком, зона для навчання з робочим столом, зона для ігор та система зберігання речей;
  • розподілення на зони відбувається з урахуванням інтересів дитини, тому не потрібно забувати про спортивний куточок, музичні інструменти та інші елементи відповідно до захоплень малюка.

Головні правила зонування простору

Якщо проводиться зонування для різностатевих дітей або для двох підлітків однієї статі, тоді функціональні зони повинні задовольняти потреби кожної дитини. У просторі має бути окрема територія для відпочинку та навчання кожного малюка, а дизайн області розробляється з урахуванням особистісних побажань дитини.

Кількість зон та їхнє обладнання

При відповіді на питання, як правильно зонувати дитячу кімнату, потрібно врахувати особливості оснащення кожної зони:

  1. зона відпочинку з повноцінним ліжком формується у найменш освітленій частині приміщення подалі від вікна – ліжко має бути зручним та забезпечувати повноцінний сон. Жодні іграшки, підручники, яскраве світло та інші елементи не мають відволікати дитину від засинання;
  2. зона для навчання з робочим столом та зручним кріслом або стільцем для вивчення уроків. Цю область найкраще створювати в найбільш освітленій частині кімнати біля вікна. Також потурбуйтесь про наявність настільної лампи для додаткового освітлення, полиці та ящиків для зберігання підручників, зошитів, канцелярії та інших предметів, які можуть знадобитись дитині при навчанні;
  3. зона для ігор – територія з контейнерами для зберігання іграшок, вільним простором для повноцінних розваг (в підлітковому віці можна доповнювати зону для ігор елементами відповідно до її захоплень – комп’ютерним столом, шведською стінкою, фортепіано тощо.

Кожна з основних зон має бути чітко відокремленою одна від одної. Це означає, що елементи зони для ігор (іграшки, диски з музикою, футбольний м’яч тощо) не повинні знаходитись в зонах для відпочинку або навчання, тому що будуть відволікати дитину відповідно від сну та вивчення уроків.

Кількість зон та їхнє обладнання

Кожна зона доповнюється системами зберігання потрібних речей – стелажами, ящиками та полицями для книг у навчальній зоні, контейнером під ліжком для постільної білизни та одягу в зоні відпочинку, контейнерами для іграшок. Окремо встановлюється шафа-купе для організованого зберігання одягу, що привчає дитину до порядку з раннього віку.

Як відбувається розділення на зони

Розглядаючи питання як зонувати дитячу ми вже відмічали, що області відокремлюються одна від одної за допомогою особливих інструментів:

  • оздоблення – використання різних кольорів шпалер, типів підлоги (ковролін, лінолеум, ламінат, паркет), щоб візуально виділити кожну окрему область;
  • гра кольорів – для створення спокійної атмосфери для сну використовують пастельні відтінки блакитного, синього, а от зелений колір сприяє активізації мозкової діяльності, тому буде більш доречним для зони навчання;
  • ширми, стелажі та інші перегородки, завдяки яким можна фізично відокремити одну зону від іншої.

Вибір варіантів зонування залежить від кількості вільного місця. Якщо маєте справу з малогабаритним приміщенням, то встановлення фізичних перегородок лише зменшить без того незначний вільний простір. Тому у цьому випадку є вдалим рішення візуальне розрізнення за кольорами та стилем.

Як відбувається розділення на зони

Велику роль відіграє також організація системи освітлення. В зону навчання має заходити максимальна кількість природного сонячного світла, а щоб обмежити вплив ультрафіолетових променів на дитину в спекотну погоду, на вікна встановлюють жалюзі чи штори для регулювання кількості світла.

Освітлення в зонах має бути точковим та рівномірно розподіленим по всьому периметру кімнати. Для реалізації цього завдання використовують точкові вмонтовані світильники, настінні бра над ліжком, приліжкові та настільні світильники, торшери. Краще використовувати LED-лампи більш холодного кольорового спектру, тому що вони менше напружують зір. Обмежте проникнення природного світла до зони відпочинку.