Зміст:
Робоче місце у дитячій кімнаті – важлива зона з точки зору організації повноцінного якісного навчання. Воно має бути обладнане необхідними меблями, розташовуватись в такій області приміщення, де ніщо не заважатиме дитині розвиватись та навчатись новому. Тому експерти рекомендують дотримуватись декількох правил.
Де розташовують робочу зону
Найкращий варіант – розмістити робоче місце біля вікна у дитячій кімнаті. Цей варіант сприятиме отриманню низки переваг:
- забезпечення стабільного джерела природного освітлення, тож можна буде зменшити споживання електроенергії та зекономити кошти;
- використання підвіконня у якості додаткової робочої поверхні, якщо в кімнаті мало місця для встановлення великого стола;
- відокремлення робочої зони від інших областей, щоб ніщо не заважало навчатись.
Додатково робоча зона має бути обладнана настільною лампою, адже в вечірній час (особливо взимку) природного освітлення з вікна буде недостатньо. Також у цьому випадку не забудьте повісити на вікно римські штори або жалюзі, щоб мати змогу регулювати проникнення до кімнати сонячних променів. Це важливо для контролю температури у кімнаті та зменшення шкідливого впливу сонячних променів.
Зона вздовж вікна – найкраще місце для встановлення робочого столу, тому що в цій галузі буде недоречним ставити ліжко. Природне сонячне світло завадить повноцінному сну, тому у просторі кімнати біля віконного отвору організовують саме робочу область.
Правила вибору робочого стола
Робочий стіл є ключовим елементом зони навчання, тому до його вибору підходять відповідально з урахуванням декількох особливостей. Першочергово потрібно виділити наступні моменти:
- висота, ширина та довжина робочого стола повинні бути достатніми для зручного розміщення на ньому комп’ютера або ноутбука, підручників, зошитів тощо;
- дитина не має горбитись або нахилятись при сидінні за робочим столом, ноги та коліна не повинні впиратися у нього;
- конструкція стола включає висувні ящики, які підходять для зберігання книг, підручників, канцелярського приладдя та інших елементів, потрібних для навчання;
- комп’ютерний стіл повинен бути спеціально обладнаним для розміщення клавіатури та мишки.
Додатково над робочим столом краще розташовувати підвісний стелаж для зберігання різних речей, в тому числі підручників та навчальних посібників. Стіл обов’язково доповнюється зручним стільцем з можливістю регулювання висоти спинки та підлокітників. Стілець повинен сприяти правильній поставі, забезпечувати підтримку хребта, який продовжує розвиватись та формуватись у шкільному віці.
Якщо ви організовуєте робоче місце для двох дітей, стіл повинен бути досить широким, щоб школярі не заважали один одному. В ідеалі потрібно встановити поруч два столи, але в маленьких кімнатах з обмеженою кількістю вільного місця можна адаптувати під це завдання підвіконня, але при цьому варто його попередньо збільшити у розмірі.
Кожна дитина повинна мати свій робочий куточок, крісло та ящики, в яких зберігаються її особисті підручники, зошити та інші речі. Робочий стіл не повинен знаходитися в безпосередній близькості до ящика з іграшками або ліжка, адже вони відволікатимуть від навчання. В ідеалі краще відокремити робочу зону від інших областей ширмою, стелажем чи перегородкою із гіпсокартону.
Якості меблів для робочої зони
При виборі робочого столу, стелажів, полиць та інших елементів у дитячу кімнату першочергову увагу акцентують на їхній безпеці та міцності. Матеріали повинні бути екологічно чистими, не виділяти шкідливих та токсичних компонентів. Краще, щоб у конструкції меблів не було кріплень, що виступають, і гострих кутів, які потенційно можуть стати джерелами отримання травм.
Так як письмовий стіл розташовуватиметься біля вікна, він повинен бути виготовлений з вологостійкого матеріалу. Приділяється пильна увага зносостійкості меблів – купуючи стіл, стілець або полички ви повинні отримати впевненість у тому, що вам не потрібно буде їх міняти через рік, і вони прослужать тривалий час. Тому перевіряйте міцність матеріалів, відсутність у конструкції тріщин, дірок, сколів та інших можливих пошкоджень.
Конструктивно робочий стіл повинен являти собою меблі з міцною стільницею, під якою з лівого або правого боку знаходяться закриті скриньки. Для економії вільного простору традиційний громіздкий стіл можна замінити моделлю, що трансформується. Такий варіант у складеному вигляді можна використовувати як компактний комод або тумбу, швидко розкладати і перетворювати в повноцінний стіл тільки при необхідності.
Бажано, щоб робоча зона зі столом якнайдалі знаходилася від зони для відпочинку та ігор. Це не буде відволікати від мозкової діяльності. Адже дітям зазвичай важко сконцентруватися. Для декорації робочого місця використовують спокійні кольори, що сприятимуть активності мозку – зелений, блакитний, синій, але в жодному разі не червоний.